Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Święto Żandarmerii Wojskowej 2024

W czwartek 13 czerwca 2024 roku przypada kolejne coroczne Święto Żandarmerii Wojskowej, czyli polskiej policji wojskowej. To dzień honorujący pracę i poświęcenie żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, która stanowi wyodrębnioną i wyspecjalizowaną część Wojska Polskiego.

Święto Żandarmerii Wojskowej ustanowione zostało przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) w 2001 roku. Wybrano dzień 13 czerwca, bowiem w tym dniu w 1831 roku podczas Powstania Listopadowego w armii Królestwa Polskiego utworzono polskie „Służby Polowe” - historycznego protoplastę polskiej żandarmerii. Szkarłatny kolor charakterystyczny dla obecnej Żandarmerii Wojskowej wywodzi się właśnie od tej formacji.

Mimo, że Święto Żandarmerii Wojskowej nie jest dniem wolnym od pracy, to jest to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W jego obchodach bierze udział często Prezydent RP. Po raz pierwszy obchody święta zorganizowano 13 czerwca 1936 roku w Krakowie.

Żandarmeria Wojskowa (ŻW) stoi na straży dyscypliny, porządku publicznego i prawa szczególnie w szeroko rozumianym środowisku wojskowym oraz miejscach, gdzie realizowane są wojskowe przedsięwzięcia (np. poligony, tereny, jednostki i kolumny wojskowe). Zarówno w kraju, jak i na misjach zagranicznych. Polscy żandarmi służyli bowiem m. in. w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, Czadzie, Gruzji, Kongo, Kosowie, Libanie, Republice Środkowoafrykańskiej i Syrii, gdzie obok standardowych zadań polscy żandarmi szkolili lokalne milicje wojskowe.

Przypomnijmy, że wyposażona w alkomaty Żandarmeria Wojskowa może także kontrolować trzeźwość, w dowolnym miejscu w Polsce. Żandarmi zatrzymywać mogą do kontroli kierujących pojazdami, egzekwować mogą także zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zarówno wśród wojskowych jak i cywilów.

Podczas patroli i kontroli żandarmi współpracują często z innymi służbami mundurowymi jak Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna (SG), Straż Ochrony Kolei (SOK), Inspekcja Transportu Drogowego (ITD), Państwowa Straż Pożarna (PSP) itp. Jako Alkotester.pl, sklep internetowy z alkomatami, włączamy się w obchody Święta Żandarmerii Wojskowej. Oferowane przez nas alkomaty (np. przesiewowy PROMILER iBLOW) stoją na straży trzeźwości nie tylko na polskich drogach (Policja), ale także w Żandarmerii Wojskowej. Doceniamy wszystkim żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, którzy stają na straży prawa.

Dziękujemy za ich poświecenie oraz odpowiedzialność.

Życzymy im wszystkim zdrowia i dalszej bezpiecznej służby.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się