Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Święto Straży Granicznej 2024

W czwartek 16 maja 2024 roku przypada kolejne coroczne Święto Straży Granicznej. To dzień honorujący pracę i poświęcenie funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy dbają o bezpieczeństwo granic Polski (i zarazem Unii Europejskiej).

Święto Straży Granicznej ustanowione zostało przez polski Sejm w 1995 roku. Wybrano dzień 16 maja, bowiem Straż Graniczną utworzono w tymże dniu w 1991 roku.

Mimo, że Święto Straży Granicznej nie jest dniem wolnym od pracy, to jest to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W jego obchodach bierze udział często Prezydent RP, który wręcza nominacje oficerskie.

Straż Graniczna (SG) stoi na straży 3 572,47 km polskich granic państwowych (w tym: 3 071,53 km granicy lądowej i 500, 94 km granicy morskiej). 1 664,19 km z tego to równocześnie zewnętrza granica Unii Europejskiej, do której przystąpiliśmy równo 20 lat temu (1 maja 2004 roku).

Przypomnijmy, że Straż Graniczna może także kontrolować trzeźwość, w dowolnym miejscu w Polsce. Pojazdy Straży Granicznej są czymś w rodzaju mobilnych punktów granicznych, co jest wynikiem wejścia Polski do strefy Schengen, co spowodowało zniesienie przejść granicznych na południu (granica z Czechami i Słowacją) i zachodzie kraju (granica z Niemcami). Straż Graniczna jest obecna także w portach lotniczych, w dworcach morskich, na pokładzie samolotów pasażerskich, gdzie interweniuje w przypadku nietrzeźwych, awanturujących się pasażerów. Zatrzymani przez Straż Graniczną nietrzeźwi przekazywani są Policji i Sądom, które to orzekają kary.

Jako Alkotester.pl, sklep internetowy z alkomatami, włączamy się w obchody Święta Straży Granicznej. Oferowane przez nas alkomaty stoją na straży trzeźwości nie tylko na polskich drogach (Policja), ale także na polskich granicach i przejściach granicznych.

Doceniamy wszystkim funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy ochraniają polską granicę. Dziękujemy za ich poświecenie oraz odpowiedzialność. Życzymy im wszystkim zdrowia i dalszej bezpiecznej pracy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się