Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Podsumowanie Majówki 2024

Majówka 2024 już (niestety) za nami. W przeciwieństwie do lat poprzednich pogoda tym razem dopisała, co przełożyło się na większą liczbę wyjazdów Polaków i aktywności poza domem. Nie wszyscy wykazali się jednakże odpowiedzialnością i znaleźli się tacy, co niestety wsiedli za kierownicę po alkoholu.

Podczas Majówki 2024 policjanci korzystali m. in. z alkomatów przesiewowych PROMILER iBLOW dostępnych w naszym sklepie Alkotester.pl
[ grafika: https://policja.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-425977.jpg ; Podczas Majówki 2024 policjanci korzystali m. in. z alkomatów przesiewowych PROMILER iBLOW dostępnych w naszym sklepie Alkotester.pl (grafika: Policja)]Majówka w 2024 roku

W 2024 roku Majówka przypadała na środek tygodnia. Pierwszy, drugi oraz trzeci maja był bowiem w środę, czwartek i piątek.

Data

Dzień

Wolne

Majówka

1 maja 2024

środa

ustawowo (Święto Pracy)

2 maja 2024

czwartek

urlop

3 maja 2024

piątek

ustawowo (Święto Konstytucji 3 Maja)
Prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców

O ile Majówka dla milionów Polaków stanowiła czas relaksu, to dla Policji był to ponownie okres wzmożonych działań. Także w 2024 roku polscy policjanci zorganizowali akcję pod nazwą „Bezpieczna Majówka”. W jej ramach Policja czuwała nad bezpieczeństwem „majówkowiczów” udających się na wypoczynek i już wypoczywających. Na drogach całej Polski na kierowców czekało kilka tysięcy policjantów, którzy skupiali się na prędkości i trzeźwości. Jako, że prowadzenie auta „na podwójnym gazie” stanowi poważne wykroczenie lub przestępstwo nie można było liczyć na taryfę ulgową ze strony funkcjonariuszy.

Promile

Stan kierowcy

Przewinienie

0-0,2 ‰

-

-

0,2-0,5 ‰

po spożyciu

wykroczenie

powyżej 0,5 ‰

nietrzeźwość

przestępstwoNie ma co się dziwić. Jazda „po kielichu” stanowi nadal niestety jedną z głównych przyczyny wypadków drogowych w Polsce. Kontrole kierowców odbywały się szczególnie na drogach, które prowadzą do atrakcyjnych miejsc wypoczynku oraz na drogach prowadzących do niektórych miejscowości i dużych miast. Kontrole prowadzili głównie funkcjonariusze w charakterystycznych białych czapkach i żółtych kamizelkach odblaskowych, czyli policja drogowa - tzw. „drogówka”. Jak wynika ze statystyk Policji podczas trzech dni Majówki 2024 zatrzymano niemal tysiąc kierowców po alkoholu.

Data

Dzień

Kierujący po spożyciu alkoholu

1 maja 2024

środa

343

Majówka

2 maja 2024

czwartek

294

3 maja 2024

piątek

333

Razem

970

Źródło: statystyki dzienne Policji

Majówka 2024 była pierwszą majówką, podczas której zastosowanie miały nowe przepisy konfiskaty auta za jazdę po alkoholu. Zgodnie z nowelizacją przepisów karnych od 14 marca 2024 roku każdy bowiem, kto prowadzi pojazd mechaniczny lub spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości, liczyć się musi z jego przepadkiem lub jego pieniężnej równowartości.

Majówka to symboliczny początek letniego sezonu wypoczynkowego. Alkotester.pl życzy wszystkim udanej wiosny i lata 2024. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo leży w naszych rękach. Zadbamy o nie zatem wszyscy – np. mając zawsze pod ręką własny alkomat. W ofercie sklepu internetowego Alkotester.pl znajduje się bogata oferta obejmująca kilkadziesiąt alkomatów. Warto sprawdzić i wybrać urządzenie dla siebie.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się