Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Mandaty w Niemczech - fotoradar a punkty karne

Spis treści:

 1. 1. Punkty karne i mandaty - czyli "Punktekatalog" i "Bußgeld"
 2. 2. Punkty karne - porównanie
 3. 3. Fotoradary - czyli postrach Niemieckich dróg
 4. 4. Nie daj się zwieść komfortowi jazdy

Każdy kierowca, który planuje podróż po niemieckich drogach, powinien zapoznać się z tamtejszym systemem mandatowym. W Niemczech, podobnie jak w innych krajach europejskich, za naruszenia przepisów drogowych nakładane są mandaty.

W Polsce wysokość mandatu jest z góry określona w Kodeksie wykroczeń lub innych aktach prawnych, choć służby, takie jak policja czy straż miejska, mają pewne pole manewru w jego ustalaniu. Mandaty karne są stosowane jednolicie na terenie całego kraju, głównie za naruszenia porządku publicznego, ruchu drogowego oraz przestępstwa mniejszej wagi. Dodatkowo, za niektóre wykroczenia, zwłaszcza w ruchu drogowym, można otrzymać punkty karne, które mogą prowadzić do zawieszenia prawa jazdy.

Punkty karne i mandaty - czyli "Punktekatalog" i "Bußgeld"

W Niemczech system mandatów, znany jako "Bußgeld", jest oparty na specyficznych katalogach określających wysokość grzywny w zależności od rodzaju wykroczenia. Chociaż istnieje ogólnokrajowy system Bußgeld, kraje związkowe mogą wprowadzać pewne drobne modyfikacje. Ten system jest stosowany głównie do wykroczeń drogowych, ale także w innych dziedzinach, takich jak ochrona środowiska czy prawa konsumentów. Niemcy mają także system "Punktekatalog", który przyznaje punkty za wykroczenia drogowe. Kierowcy, którzy zgromadzą zbyt wiele punktów, mogą stracić prawo jazdy. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, mandaty pełnią ważną rolę w zachowaniu porządku i bezpieczeństwa na drogach oraz w innych obszarach życia publicznego.

Punkty karne - porównanie

“Punktekatalog” jest bezlitosny. W zależności od rodzaju wykroczenia, można otrzymać od jednego do trzech punktów karnych. Gdy kierowca osiągnie pewien próg punktowy, zostaje poinformowany o tym przez odpowiednie służby. Jeżeli natomiast liczba punktów przekroczy dopuszczalne 8 punktów, następuje zawieszenie prawa jazdy.

W naszym kraju sytuacja wygląda trochę inaczej. Maksymalnie możemy osiągnąć aż 24 punktów, jednorazowo również możemy otrzymać ich większą ilość. Ile można otrzymać punktów karnych u naszego zachodniego sąsiada?

Poniżej przedstawiamy przykładową listę punktów karnych za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym:

 • >15 km/h – 0 pkt.
 • 30 km/h – 1 pkt.
 • 40 km/h – 2 pkt.
 • 41-50 km/h – 2 pkt,

Mandaty niemcy - poznaj punkty karne w niemczech

Fotoradary - czyli postrach Niemieckich dróg

Fotoradary stanowią istotne narzędzie w monitorowaniu przestrzegania przepisów ruchu drogowego w wielu krajach. Niemcy, znane z dbałości o bezpieczeństwo i precyzyjność, mają system fotoradarów, który jest bardziej zaawansowany niż ten używany w Polsce. Niemieckie fotoradary, często określane mianem "Starenkasten" – co dosłownie oznacza "skrzynki dla szpaków" – zawdzięczają swoją nazwę unikalnemu designowi, przypominającemu budki dla ptaków. Co więcej, na terenie Niemiec funkcjonują zarówno stałe, jak i mobilne fotoradary. Te drugie, umieszczane w nieoczekiwanych lokalizacjach, mają za zadanie zaskakiwać kierowców i zachęcać ich do przestrzegania ograniczeń prędkości. W niektórych rejonach Niemiec stosuje się również tzw. Abschnittskontrolle, czyli pomiary prędkości na odcinkach, gdzie mierzona jest średnia prędkość pojazdu na większym odcinku trasy. Co ważne, kierowcy są często informowani o obecności fotoradarów dzięki odpowiednim znakom drogowym.

Oto przykładowe mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości w Niemczech:

Teren zabudowany:

 • do 10 km/h - 30 euro,
 • 11 do 15 km/h - 50 euro,
 • 16 do 20 km/h - 70 euro,
 • 21 do 25 km/h - 115 euro,
 • 26 do 30 km/h - 180 euro,
 • 31 do 40 km/h - 260 euro,
 • 41 do 50 km/h - 400 euro,
 • 51 do 60 km/h - 560 euro,
 • 61 do 70 km/h - 700 euro.

Teren niezabudowany:

 • do 10 km/h - 20 euro,
 • 11 do 15 km/h - 40 euro,
 • 16 do 20 km/h - 60 euro,
 • 21 do 25 km/h - 100 euro,
 • 26 do 30 km/h - 150 euro,
 • 31 do 40 km/h - 200 euro,
 • 41 do 50 km/h - 320 euro,
 • 51 do 60 km/h - 480 euro,
 • 61 do 70 km/h - 600 euro.

Pamiętaj stawka, może zmienić się z dnia nadzień. Śledź na bieżąco niemieckie strony rządowe.

Czy można uniknąć mandatu od fotoradaru? Mimo że system fotoradarów jest skuteczny, istnieją pewne wyjątki, które pozwalają uniknąć mandatu. Na przykład, jeśli zdjęcie wykonane przez fotoradar jest niejednoznaczne i nie pozwala zidentyfikować kierowcy, mandat może zostać anulowany. Warto jednak pamiętać, że przestrzeganie przepisów jest najprostszym sposobem na uniknięcie kary.

Nie daj się zwieść komfortowi jazdy

Podróżowanie po Niemczech jest przyjemnością dla wielu kierowców. Piękne autostrady, dobrze zachowane drogi – to wszystko przyciąga miłośników jazdy. Jednak ważne jest, aby być świadomym obowiązujących tam przepisów i potencjalnych konsekwencji ich naruszenia. Mandaty w Niemczech, zwłaszcza te związane z fotoradarami oraz system punktów karnych, są istotnym elementem, który warto mieć na uwadze podczas planowania podróży. Dbanie o bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad to klucz do bezproblemowego podróżowania po niemieckich drogach.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się