Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
zamknij

Dzień Piwowara 2024

W sobotę 25 maja 2024 roku przypada kolejny coroczny Dzień Piwowara. To dzień honorujący wszystkich pracujących przy ważeniu piwa i jego dystrybucji.

Piwowar to zawód, którego historia sięga przynajmniej średniowiecza. Samo zaś ważenie piwa ma jeszcze dłuższą historię, datowaną na starożytność. Pierwsze potwierdzone piwo jęczmienne pochodzi z Iranu, sprzed 5 tys. lat p.n.e. O piwie wspominają źródła pisane starożytnego Egiptu i Mezopotamii.

Profesja piwowara w ostatnich latach powraca do łask. Dzieje się tak za sprawą rosnącej popularności piw rzemieślniczych i kraftowych oraz browarnictwa domowego, czyli ważenia piwa samemu w domu.

Dzień Piwowara to nieformalne święto. W Polsce jako dzień jego obchodzenia wybrano 25 maja, zatem kilka tygodni po Majówce zaczynającej letni sezon piwny – okres żniw browarów (ciepła i słoneczna pogoda jest najlepszym sprzedawcą piwa). W Dniu Piwowara w wielu krajach odbywają się tematyczne konferencje, targi branżowe (np. Brewers Forum w Pradze) czy też okazyjne spotkania.

Polska w światowej piwnej czołówce

Polska należy do europejskich i światowych liderów zarówno w produkcji piwa, jak i jego spożyciu. Globalnie Polska zajmuje wysoką 10 pozycję, jeśli chodzi o produkcję piwa. W Europie nasz kraj zajmuje 3 miejsce (za Niemcami i Hiszpanią).

Kraj

Produkcja

1.

Niemcy

8,7 mld l

2.

Hiszpania

4,1 mld l

3.

Polska

3,7 mld l

Źródło: Produkcja piwa w Europie, raport „European Beer Trends 2023”

Polska zbliża się powoli do połowy produkcji piwnej Niemiec (nasz zachodni sąsiad to największy producent piwa nie tylko w Europie, ale i jeden z największych na świecie - na 5 miejscu za Chinami, USA, Brazylią i Meksykiem).

Według danych raportu „European Beer Trends 2023” Polacy spożywają rocznie przeciętnie 93 litrów piwa, co plasuje ich na wysokim trzecim miejscu w Europie - nawet przed Niemcami (92 l) tradycyjnie kojarzonymi z piwem!

Kraj

Konsumpcja

1.

Czechy

136 l

2.

Austria

102 l

3.

Polska

93 l

4.

Niemcy

92 l

Źródło: Spożycie piwa na osobę w Europie, raport „European Beer Trends 2023”

W całej Unii Europejskiej w 2022 roku sprzedaż piwa wyniosła aż 31,3 mld litrów. Nic dziwnego, w Europie działa ponad 10 tys. browarów, miejsc pracy piwowarów.

Obecnie w Europie jest nas ponad dziesięć tysięcy browarów, które produkują w sposób coraz bardziej zrównoważony, a jednocześnie przyczyniają się do rozwoju europejskiej gospodarki. Jesteśmy innowacyjni, kreatywni, odpowiedzialni i łączymy ludzi w pozytywny sposób. Możemy być z siebie dumni." - powiedział Lasse Aho, prezes The Brewers of Europe, zrzeszania piwowarów z 29 krajów europejskich.

Aż trzy europejskie kraje (Niemcy, Wielka Brytania, Francja) mogą się pochwalić ponad 1,5 tys. browarów na swoim terytorium. Dla porównania w Polsce jest 326 browarów.

Piwo to alkohol

Alkotester.pl, sklep internetowy z alkomatami, przypomina, że wbrew pokutującemu jeszcze gdzieniegdzie niesfornemu przekonaniu, piwo jest alkoholem! Według raportu Instytutu Jagiellońskiego "Polska zalana piwem" to właśnie piwo dostarcza Polakom ponad połowy rocznego spożycia alkoholu etylowego.

Po wypiciu zaledwie jednego piwa 0,5 litra stężenie alkoholu we krwi wynosi około 0,3 promila.

Piwa (0,5l)

Promile

1

0,3 ‰

2

0,6 ‰

3

0,9 ‰

Źródło: Orientacyjna zawartość alkoholu we krwi zaraz po spożyciu piwa, wirtualny alkomat Alkotester.pl

Jeśli prowadzimy pojazd to z prawnego punktu widzenia 0,3 promila stanowi już stan po spożyciu, co w Polsce jest wykroczeniem.

Promile

Stan kierowcy

Przewinienie

0 - 0,2 ‰

-

-

0,2 - 0,5 ‰

po spożyciu

wykroczenie

powyżej 0,5 ‰

nietrzeźwość

przestępstwo

Odpowiedzialne spożycie alkoholu to także odpowiedzialne zachowanie po nim. W tym także niekierowanie po alkoholu pojazdami oraz badanie się alkomatem, zanim wsiądzie się za kierownicę (przeciętny czas trzeźwienia po wypiciu zaledwie jednego piwa trwa aż około 3 godzin). Bezpieczeństwo leży w naszych rękach. Zadbajmy o nie zatem wszyscy – np. mając zawsze pod ręką własny alkomat. W ofercie naszego internetowego sklepu Alkotester.pl znajduje się bogata oferta obejmująca kilkadziesiąt alkomatów. Warto sprawdzić i wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie.

Podziękowania dla piwowarów

Jako Alkotester.pl dziękujemy wszystkim piwowarom za ich pasję, poświęcenie i pracę. Za ich wkład w produkcję piwa. Wznosimy kufle i szklanki ze złocistym napojem na toast za zdrowie i kolejne piwowarskie sukcesy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zaloguj się najpierw.

Zaloguj się